مقایسه کارت گرافیک‌های اقتصادی تا گیمینگ

مقایسه کارت گرافیک‌های اقتصادی تا گیمینگ

منتشر شده در 1404/11/30

راهنمای جامع و مقایسه چهار کارت گرافیک اقتصادی تا میان‌رده برای خرید و انتخاب دقیق

خلاصه مدیریتی

اگر هدف شما گیمینگ 1080p با ارزش خرید بالا است، در این چهار گزینه عملاً فقط XFX Radeon RX 580 (دو فن) انتخاب جدی محسوب می‌شود؛ چون از نظر توان پردازشی و پهنای باند حافظه چندین پله بالاتر از سه کارت دیگر قرار می‌گیرد و برای بازی‌های رایج 1080p (به‌خصوص عناوین eSports) همچنان «کارراه‌انداز و خوش‌قیمت» است. 

برای سیستم‌های اداری/حسابداری و چند مانیتور (بدون نیاز به بازی)، AMD Radeon R5 430 (OEM) معمولاً بهترین گزینه بین سه کارت سبک‌تر است؛ چون از نظر نسل و قابلیت‌ها از دو کارت بسیار قدیمی‌تر (GT 610 و GeForce 210) جلوتر است، مصرف برق پایینی دارد و معمولاً خروجی‌های کاربردی سازمانی (مثل DisplayPort) ارائه می‌دهد—البته چون OEM است، پیکربندی دقیق خروجی‌ها و حتی نوع حافظه می‌تواند بسته به سازنده متفاوت باشد. 

برای کاربری‌های خیلی سبک، کیس‌های قدیمی و خروجی‌های کلاسیک، دو گزینه‌ی ZOTAC GeForce GT 610 Synergy 2GB و Gigabyte GeForce 210 GV‑N210TC‑1GI بیشتر نقش «کارت تصویر» دارند تا کارت گیمینگ: GT 610 معمولاً به‌خاطر DirectX 11 و مشخصات مشخص‌تر و خروجی‌های رایج (DVI/HDMI/VGA) انتخاب منعطف‌تری است، و GeForce 210 بیشتر مناسب احیای سیستم‌های قدیمی یا نیازهای حداقلی است. 

روش تحقیق و نکات درباره دقت داده‌ها

این مقاله با رویکرد «اولویت منابع رسمی/نزدیک به رسمی» نوشته شده است: برای هر کارت تا حد ممکن از برگه مشخصات سازنده (AIB/OEM) و منابع رسمی شرکت‌ها استفاده شده است (Gigabyte / XFX / ZOTAC / NVIDIA / MSI / Dell). 

به‌طور خاص، Radeon R5 430 یک کارت OEM است و در بازار با ترکیب‌های متفاوت (نوع حافظه، ظرفیت، حتی چینش خروجی‌ها) دیده می‌شود؛ بنابراین هرجا احتمال تفاوت وجود دارد، صریحاً با برچسب «تقریبی/وابسته به مدل» مشخص شده است و برای فروش دقیق، پیشنهاد می‌شود مشخصات نهایی با GPU‑Z یا برچسب‌های کارت/سیستم تأیید شود. 


Gigabyte GeForce 210 GV‑N210TC‑1GI

شناسایی سریع از روی محصول/ظاهر: این مدل با کد GV‑N210TC‑1GI شناخته می‌شود و طبق صفحه رسمی گیگابایت، کارت بسیار کم‌مصرف با خروجی‌های DVI‑I + VGA (D‑Sub) + HDMI است. 

مشخصات کلیدی GPU و حافظه (خلاصه فنی):

این کارت بر پایه GPU خانواده GeForce 210 (GT218) از معماری Tesla/GT218 ساخته شده و در مشخصات عمومی این خانواده، پیکربندی 16:8:4 (یعنی 16 واحد پردازشی/8 TMU/4 ROP) دیده می‌شود. 

در مدل گیگابایت، حافظه آن‌برد 512MB DDR3 است و با فناوری TurboCache تا 1GB (اشتراک‌گذاری از RAM سیستم) اعلام شده و رابط حافظه 64‑bit دارد. 

فرکانس دقیق در AIBها ممکن است متفاوت باشد؛ اما در کارت‌های هم‌رده‌ی این کلاس، Core حدود 589MHz و مشخصات نزدیک به این مقدار رایج است. 

توان/مصرف و نیاز به کانکتور برق:

این کلاس کارت‌ها بدون برق 6/8 پین کار می‌کنند. در نمونهٔ هم‌رده با TurboCache، مصرف برد حدود 20W ذکر شده و منبع تغذیه پیشنهادی معمولاً 300W است. 

خروجی‌ها:

طبق گیگابایت: Dual‑Link DVI‑I + D‑Sub + HDMI (با HDCP). 

کاربری و عملکرد معمول:

این کارت برای اداری، نمایش تصویر، ویدئو و HTPC سبک مناسب است و برای بازی‌های جدید/سنگین توصیه نمی‌شود. وجود فناوری NVIDIA PureVideo HD روی صفحه محصول گیگابایت، آن را برای پخش ویدئو در سطح پایه قابل اتکا می‌کند. 

مزایا و معایب (جمع‌وجور):

مزیت اصلی: کم‌مصرف، ساده، خروجی HDMI/DVI/VGA برای سیستم‌های قدیمی. 

محدودیت‌ها: بسیار قدیمی و ضعیف برای گیمینگ/کارهای گرافیکی جدید؛ پشتیبانی درایورهای جدید محدود است و درایور رسمی Windows 10 برای این نسل در شاخه‌های قدیمی‌تر (مثل 342.01) عرضه شده است. 

توصیه یک‌خطی: اگر فقط خروجی تصویر روی کیس قدیمی و کارهای اداری بسیار سبک می‌خواهید، GV‑N210TC‑1GI گزینه حداقلی و کم‌ریسک است؛ اما برای هر نوع بازی یا کار گرافیکی جدی سراغش نروید. 


XFX Radeon RX 580

شناسایی سریع از روی عکس‌های شما: کارت شما یک RX 580 سفارشی XFX با دو فن بزرگ است (بدنه حجیم و کولینگ دو فن)، که معمولاً در سری‌های XFX با خروجی‌های متعدد DisplayPort/HDMI/DVI دیده می‌شود. 

مشخصات کلیدی GPU و حافظه (خلاصه فنی):

RX 580 در کلاس میان‌رده، با 2304 Stream Processor و حافظه 8GB GDDR5 روی باس 256‑bit شناخته می‌شود. 

در برخی مدل‌های XFX (مثل GTS Black Edition) فرکانس GPU به‌صورت «True/Boost OC+» حدود 1405/1425MHz و فرکانس حافظه حدود 8.0–8.1GHz ذکر شده است (وابسته به SKU دقیق). 

توان/مصرف و نیاز به کانکتور برق:

توان مصرفی/Board Power در RX 580ها معمولاً حدود 185W است و بسیاری از مدل‌ها با یک کانکتور 8‑pin کار می‌کنند؛ برای نمونه در مشخصات یک کارت RX 580 (MSI) مصرف 185W و کانکتور 8‑pin×1 ذکر شده و برای XFX نیز «External Power 8‑pin» و حداقل پاور 500W اشاره شده است. 

خروجی‌ها:

در یکی از مدل‌های رایج XFX، خروجی‌ها شامل 3× DisplayPort + 1× HDMI + 1× Dual‑Link DVI‑D است (اما در بازار ممکن است جزئیات خروجی با SKU متفاوت باشد). 

کاربری و عملکرد معمول (1080p، اداری، ویدئو):

RX 580 برای گیمینگ 1080p و بازی‌های آنلاین/eSports همچنان انتخاب محبوبی است؛ حتی خود XFX آن را «Built for the gamer» معرفی می‌کند و بسیاری از مدل‌ها برای 1080p «روان و قابل قبول» هستند. 

برای اداری/چند مانیتور هم عالی است، اما نقطه قوت اصلی آن توان گرافیکی برای بازی/کارهای GPU محور سبک تا متوسط است.

مزایا و معایب (جمع‌وجور):

مزیت‌ها: توان پردازشی و پهنای باند حافظه بالا در این جمع، مناسب 1080p، خروجی‌های زیاد در اکثر مدل‌ها. 

محدودیت‌ها: مصرف برق و گرما نسبت به سه کارت دیگر بالاتر است (حدود 185W کلاس RX 580)، نیازمند پاور مناسب و تهویه کیس. 

توصیه یک‌خطی: اگر بین این چهار کارت دنبال بهترین عملکرد واقعی هستید و هدف‌تان بازی 1080p یا کار گرافیکی نیمه‌سنگین است، RX 580 انتخاب اول و بی‌رقیب است—به شرط پاور و کیس مناسب. 


AMD Radeon R5 430

شناسایی سریع از روی عکس‌های شما: در سیستم شما در Task Manager با نام AMD Radeon R5 430 شناسایی شده و نمونهٔ فیزیکی ارسالی‌تان یک کارت کم‌حجم/کم‌مصرف با کولینگ کوچک و مناسب کیس‌های اداری است (چینش خروجی در نمونه شما ممکن است VGA+DP باشد). (مشاهده از عکس‌های ارسالی شما)

مشخصات کلیدی GPU و حافظه (خلاصه فنی):

R5 430 (OEM) معمولاً بر پایه چیپ Oland و معماری GCN 1.0 معرفی می‌شود و در یک پروفایل متداول، 384 Stream Processor با فرکانس حدود 730MHz Base و 780MHz Boost دیده می‌شود. 

در همین پروفایل رایج، حافظه 2GB با رابط 64‑bit و نوع GDDR5 ذکر شده است (تأکید: OEM است و در بازار ممکن است ترکیب حافظه/ظرفیت متفاوت باشد). 

توان/مصرف و نیاز به کانکتور برق:

توان طراحی حرارتی این کارت در پروفایل OEM معمولاً 50W است و نیاز به برق PCIe اضافی ندارد

خروجی‌ها:

چیدمان خروجی در مدل‌های OEM متغیر است؛ در یک مشخصات رایج، 1× DVI + 1× DisplayPort 1.2 ذکر می‌شود، اما همان‌طور که در نمونه‌های سازمانی دیده می‌شود ممکن است برخی بردها به‌جای DVI، VGA داشته باشند. 

کاربری و عملکرد معمول:

R5 430 برای اداری/حسابداری، چند مانیتور، کارهای روزمره، ویدئو و کاربری‌های سبک طراحی شده است. گیمینگ جدید را نباید از آن انتظار داشت، اما برای بازی‌های سبک/قدیمی و مصرف کم مناسب است. همچنین وجود بسته‌های درایور رسمی OEM (مثل بسته Dell برای R5 430) نشان می‌دهد این کارت در ناوگان سازمانی رایج بوده است. 

مزایا و معایب (جمع‌وجور):

مزیت‌ها: کم‌مصرف (کلاس 50W)، بدون برق اضافی، مناسب چند مانیتور/کار اداری. 

محدودیت‌ها: چون OEM است، حتماً باید «نسخه دقیق» و خروجی‌ها/نوع حافظه را قبل از فروش نهایی چک کرد؛ عملکرد گیمینگ محدود. 

توصیه یک‌خطی: اگر مشتری شما کارت کم‌مصرف برای اداری و چند مانیتور می‌خواهد و توقع بازی ندارد، R5 430 نقطه تعادل خوب بین کارراه‌اندازی و مصرف پایین است—مشروط به تأیید خروجی‌ها و حافظه همان نمونه. 



ZOTAC GeForce GT 610 Synergy Edition 2GB

شناسایی سریع از روی عکس‌های شما: کارت با برچسب ZOTAC GT610 SYNERGY EDITION 2GB 64BIT DDR3 مشخص است و در تصاویر، خروجی‌های VGA + HDMI + DVI نیز دیده می‌شود (کارت Low‑Profile Ready). (مشاهده از عکس‌های ارسالی شما) 

مشخصات کلیدی GPU و حافظه (خلاصه فنی):

طبق برگه مشخصات NVIDIA برای GT 610، این کارت 48 CUDA Core دارد و فرکانس‌ها Graphics 810MHz و Processor/Shader 1620MHz با رابط حافظه 64‑bit ذکر شده‌اند. 

در نسخهٔ ZOTAC Synergy، حافظه 2GB DDR3 و Memory Clock 1066MHz صراحتاً اعلام شده است. 

توان/مصرف و نیاز به کانکتور برق:

در برگه ZOTAC، مصرف حداکثر حدود 29W و پاور پیشنهادی 300W آمده و طبیعتاً نیاز به برق 6/8 پین ندارد

خروجی‌ها:

ZOTAC خروجی‌ها را Dual‑Link DVI + HDMI 1.4a (با صدا) + VGA اعلام می‌کند. 

این با Sell Sheet انویدیا هم هم‌راستا است که همین سه نوع کانکتور را برای GT 610 ذکر می‌کند. 

کاربری و عملکرد معمول:

این کارت برای «تجربه بصری/پخش ویدئوی HD» و کاربری عمومی طراحی شده و در متن رسمی ZOTAC به پخش HD و قابلیت‌های Blu‑ray اشاره شده است؛ بنابراین برای سیستم‌های اداری، خروجی تصویر HDMI/DVI/VGA و HTPC سبک مناسب‌تر از گیمینگ است. 

مزایا و معایب (جمع‌وجور):

مزیت‌ها: خروجی‌های کامل برای مانیتورهای قدیمی و جدید، مصرف بسیار پایین، DirectX 11 در کلاس خودش. 

محدودیت‌ها: برای بازی‌های جدید بسیار ضعیف است؛ درایورها برای این نسل قدیمی‌اند و آخرین بسته‌های مشهور Windows 10 برای خانواده‌های قدیمی در شاخه‌هایی مثل 391.35 دیده می‌شود (GT 610 در لیست محصولات پشتیبانی‌شده آن آمده). 

توصیه یک‌خطی: اگر برای مشتری «فقط خروجی تصویر مطمئن و کم‌مصرف» با HDMI/DVI/VGA می‌خواهید، GT 610 گزینه‌ی خوب اقتصادی است؛ اما برای بازی فقط در حد عناوین خیلی سبک/قدیمی حسابش کنید. 

جدول مقایسه و پیشنهاد خرید

جدول مقایسه سریع

ModelGPU chipVRAMMemory busTDPOutputsBest use-caseRelative performanceGigabyte GeForce 210 GV‑N210TC‑1GIGeForce 210 (GT218)512MB DDR3 (TurboCache تا 1GB)64‑bit~20–30W (تقریبی/وابسته به برد)DVI‑I + VGA + HDMIاداری خیلی سبک/سیستم‌های قدیمیخیلی پایینXFX Radeon RX 580 (Dual‑fan)Polaris 20 (RX 580)8GB GDDR5256‑bit~185W3×DP + HDMI + DVI‑D (رایج در XFX)گیمینگ 1080p / کار GPU سبک تا متوسطبسیار بالاتر از بقیهAMD Radeon R5 430 (OEM)Oland (GCN 1.0)معمولاً 2GB (وابسته به OEM)معمولاً 64‑bit~50Wمعمولاً DP + DVI (وابسته به OEM)اداری/چند مانیتور/مصرف پایینپایین تا متوسط (در این جمع)ZOTAC GeForce GT 610 Synergy 2GBGT 610 (GF119)2GB DDR364‑bit29WDVI + HDMI + VGAخروجی تصویر/HTPC سبک/PC قدیمیپایین (بالاتر از 210)


منابع بخش‌های «خروجی‌ها/توان/حافظه» برای هر مدل در متن کارت‌ها آمده است؛ برای مثال: GV‑N210TC‑1GI ، RX 580 (XFX) ، R5 430 OEM ، و ZOTAC GT 610 Synergy .

پیشنهاد خرید کوتاه

برای اداری و چند مانیتور (بدون بازی): اولویت با Radeon R5 430 است چون معمولاً خروجی‌های سازمانی مثل DisplayPort دارد و در عین مصرف پایین (کلاس 50W) از دو کارت بسیار قدیمی‌تر قوی‌تر است—فقط قبل از فروش، خروجی‌ها و نوع حافظه را روی همان نمونه تأیید کنید. 

برای گیمینگ سبک تا جدی 1080p: انتخاب مستقیم XFX Radeon RX 580 است؛ چون هم 8GB GDDR5 و باس 256‑bit دارد و هم از نظر توان پردازشی چندین برابر سه کارت دیگر است؛ اما پاور مناسب و حداقل یک کانکتور 8‑pin لازم دارد. 

برای HTPC سبک و خروجی‌های متنوع HDMI/DVI/VGAZOTAC GT 610 Synergy 2GB انتخاب منطقی‌تری از GeForce 210 است، چون در DirectX 11 کلاس خودش، مشخصات و خروجی‌های کامل دارد و در برگه رسمی ZOTAC برای پخش ویدئوی HD و مصرف 29W تعریف شده است. 

برای کمترین هزینه جهت «فقط تصویر دادن» روی سیستم‌های قدیمی: اگر مشتری واقعاً نیاز حداقلی دارد، Gigabyte GeForce 210 GV‑N210TC‑1GI گزینه‌ی مینیمال است (HDMI/DVI/VGA و TurboCache)، اما باید از ابتدا شفاف گفت که این کارت برای بازی/کار گرافیکی مدرن مناسب نیست و درایورهایش در شاخه‌های قدیمی قرار می‌گیرند. 

0